info@taminnahade.com

021-91012323

.

پلت مرغی برای باغات

فهرست مطالب

پتاسیم مایع

پتاسیم مایع

پتاسیم مایع پتاسیم مایع :از مهمترین عناصر پر مصرف در گیاهان است که وجود مقادیر کافی از آن در برگ ها، موجب بهبود عمل فتوسنتز

بیشتر بخوانید »
کاشت درخت گردو

کاشت درخت گردو

کاشت درخت گردو نحوه کاشت دخت گردو کاشت درخت گردو از گیاهانی است که به طور طبیعی دوره رشد طولانی داشته و به طور معمول

بیشتر بخوانید »

پلت مرغی برای باغات

 

معرفی پلت مرغی

پلت مرغی چیست؟

پلت مرغی برای باغات نوعی از کودهای آلی است که از ۸۰ درصد کود مرغی به اضافه ترکیب  تولید می شود.

کود پلت مرغی برای باغ های میوه، حاصلحیزی خاک و رشد گیاهان استفاده می ­شود.

کود پلت مرغی برای گیاهان، در شرکت های فرآوری تولید کود به حالت متراکم در می آیدو با افزودن گوگرد به آن به عنوان ماده مکمل، تبدیل به بهترین کود ارگانیک می شود.

استفاده از پلت مرغی برای باغ های میوه به خاطر نیتروژن، پتاسیم و فسفر بیشترین نیاز که نسبت به سایر کودهای ارگانیک دارد.

تیم تحقیق توسعه تامین نهاده سعی دارد در این مقاله با خواص و موارد مصرف کود پلت مرغی، بهترین زمان، طریقه مصرف و هرآنچه لازم است درباره کود پلت مرغی برای باغات و گیاهان  آشنا خواهید شد.

فواید پلت مرغی برای گیاهان

کشاورزان و باغداران عزیزی که به دنبال تولید محصولات باکیفیت هستند، حتی کسانی که اهل پرورش گل و گیاه در حیاط منزل هستندبا بهترین کود پلیت مرغی از  بی نظیر برای تقویت خاک  گیاه است که به خاطر داشتن نیتروژن زیاد یکی از مطلوب ترین و بهترین کودها برای رشد گیاه به شمار می رود.

فواید پلت مرغی برای گیاهان همین قدر برایتان بگویم که این کود نه تنها تامین کننده مواد مغذی برای خاک است ،بلکه با اضافه کردن کود پلت مرغی به لحاظ تجزیه و رها کردن ازت، برای ریشه گیاه خوب بوده و سبب تامین ازت مورد نیاز گیاه در مراحل مختلف می شود

فواید پلت مرغی برای گیاهان
مرغ برای گیاه

فواید کود پلیت مرغی برای باغات میوه

از آنجا که کود پلت مرغی دارای مقادیر زیادی عناصر غذایی است با استفاده از آنها در باغ های میوه می توان به حاصلخیزی خاک افزایش داد پلیت مرغی برای باغات

در رشد و پروش سبزیجات، درختان پسته،گردو،انار،زعفران،گوجه فرنگی،مرکبات و غیره مفید و مثمر ثمراست

کود پلت مرغی یک کود غیر شیمیایی موثر برای گیاهان باغی است و منبع مفید نیتروژن برای گیاه به شمار می رود. نیتروژن اصلی ترین ماده مغذی مورد نیاز گیاه برای رشد ریشه و برگ درختان در باغات میوه است. کود مرغی هم که در فرآیند تولید تبدیل به پلیت شده به راحتی با خاک ادغام شده و مواد مورد نیاز گیاه را به خوبی تامین می کند.

گیاه پزشکان معتقدند ماده مغذی ازت که به مقدار زیاد پلیت مرغی  وجود دارد،به رشد برگ و سبزینگی گیاه کمک می کند، پلت مرغی نیزباتقویت گل ها، روند رسیده شدن و رشد میوه ها را سرعت می  بخشد.

بهترین زمان مصرف کود پلت مرغی برای باغات میوه

کود مرغی غنی زمان مصرف ندارد و هر زمان که مایل باشید می توانید از آها استفاده کنید

اما بهتر است از پلت مرغی برای باغ های میوه در فصل پاییز که بهترین زمان برای تجزیه کود مرغی آزاد سازی عناصر موجوداستفاده کنید.

استفاده از پلت مرغی در فصل بهار به خاطر هدررفتن روی ازت، عملیات کشت را به تاخیر می اندازد و باعث افزایش فشردگی خاک می شود. بیشتر کشاورزان و باغداران از کود پلت مرغی در فصل تابستان و زمستان استفاده می کنند.

طریقه مصرف پلت مرغی برای باغات میوه

نوع مصرف پلت مرغی برای باغ های میوه به زمان استفاده از آن بستگی دارد.اگر قبل از کاشت قصد استفاده از کود پلت مرغی را دارید بهتر است  کاملا با خاک مخلوط کنید.

ابتدا باید پلت ها را به طور یکسان روی خاک پخش کنید سپس کود را به خوبی با خاک مخلوط کنید.

درآب و هوای خشک پس از مخلوط کردن پلت با خاک نیاز به آبیاری زمین دارید.

استفاده از پلت مرغی برای درختان باغ در فصل رشد کمی متفاوت است. در این مرحله باید کود را به طور مساوی روی خاک و اطراف گیاه مستقر بپاشید و به آرامی کود را با خاک مخلوط کنید، در این مرحله باید خیلی مراقب ریشه گیاه باشید که زخمی نشده و  آسیب نبیند. پس از آن می­توانید زمین را کاملاً ابیاری کنید. دقت داشته باشید بذر گیاه ممکن است در اثر سمیت آمونیاک جوانه نزند و یا گیاهچه حاصل از آن از بین برود. پس در میزان مناسب مصرف دقت کافی را به عمل بیاورید.

برای مصرف پلت مرغی برای باغات و درختان میوه و بهره مندی از فواید آن می توانید کنار طوقه گیاه را با فاصله کم و متناسب با اندازه گیاه چال کنید و پس از ریختن پلت ها درون چاله، آن را با خاک بپوشانید.

نیاز مرکبات به کود مرغی پلت شده

نیاز مرکبات به کود مرغی پلت شده

کود دهی مرکبات با انواع کودهای آلی باعث حفظ قدرت رویش و میوه دهی درخت می شود. مرکبات در طول سال نیاز به سه بار کوددهی دارند که بهتر است در اسفند، اردیبهشت و مرداد باشد. دقت داشته باشید که هر بار به یک اندازه کود آلی یا همان پلت مرغی را به مرکباتی مانند پرتقال، نارنگی و…برسانید. اگرمیزان کود بیشتر از حد معمول شود مرکباتی با پوست کلفت تر تولید خواهید کرد اگر متوجه شدید رنگ برگ های مرکبات تان سبز تیره شده ورشد میوه ها زیاد شده بهتر است یکی از دفعات کود دهی را کاهش دهید. نگران ریزش برگ های زرد مرکبات در فصل زمستان نباشید چون ریزش برگ درختان همیشه سبز در زمستان امری طبیعی وعادی است.

 بهترین زمان مصرف پلت مرغی برای مرکبات

بهترین زمان مصرف پلت مرغی برای باغ های میوه و مخصوصاً مرکبات از اواخر دی ماه تا نیمه بهمن ماه است. از مصرف کود پلت مرغی در فصل پاییز برای مرکبات بپرهیزید، چون سبب هدررفتن عناصر غذایی کود در اثر بارش های زمستانی می شود. در فصل زمستان هم چون زمین پوشش گیاهی نداشته و لخت است میزان هدر روی عناصر غذایی موجود در زمین بیشتر می شود.

کود مرغی پلت شده را همان طور که قبلاً اشاره شد باید به فاصله نیم متر از تنه درختان و نهال ها در سطح باغ پخش کرد. مقدار مصرف کود مرغی پلت شده در هر هکتار بر اساس آزمون کود و خاک تعیین می شود. فراموش نکنید مصرف بی اندازه کود مرغی بدون توجه به میزان ازت موجود در آن موجب تاخیر میوه دهی، افزایش خطرات بیماری ها، خسارت سرمازدگی و باد می شود.

نیاز درختان سیب، انار، گردو، پسته و غیره به پلت مرغی

 

نیاز درختان سیب، انار، گردو، پسته و غیره به پلت مرغی

میزان مصرف کود پلت مرغی برای درختان جوان و بالغ متفاوت است. استفاده از پلت مرغی برای باغ های میوه باید به روش چالکود و در سایه انداز درخت باشد.

-درختان جوانی که ۱ تا ۲ سال از کاشت شان می­گذرد به حدود ۳۰۰ گرم کود نیاز دارند.

-درختان کوچک ۲ الی ۳ ساله به ۵۰۰ گرم کود نیاز دارند.

-درختانی که ۳ تا ۴ سال از عمر کاشت شان می گذرد، حدود ۶۸۰ گرم کود پلت مرغی نیاز دارند.

-درختان بالغ ۴ تا ۵ ساله نیاز به ۹۰۰ گرم کود مرغی دارند.

گرداورنده: واحد تحقیق و توسعه تامین