فروشگاه

فهرست مطالب

رشد ۶۶درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال قبل

رشد ۶۶درصدی خرید تضمینی گندم نسبت به سال قبل

به گزارش خبرگزاری ها وزیر جهاد کشاورزی با اعلام این خبر اعلام کرد که خرید تضمینی گندم در کشور به ۷٫۵ میلیون تن رسیده است و با توجه به جنگ اخیر اوکراین و روسیه و وضعیت ویژه ای که در حوزه غذا ایجاد شده است که اهمیت ایجاد یک امنیت غذایی پایدار را مهم تر مینماید.

وی افزود که ایجاد یک امنیت غذایی پایدار در قانون تمام کشورهای جهان به عنوان یکی از اصلی ترین وظایف دولت آورده شده است که در قانون اساسی ما نیز این مهم وجود دارد.

وی با اشاره به جنگ اکراین همچنین بیان کرد که وقوع این جنگ شرایط بسیار ویژه ای را در بحث تامین مواد غذایی به وجود آورد و شدت این اوضاع به حدی بود که باعث شد تا مسیر حرکت بعضی کشتی ها تغییر کرده و در کشورهای مدعی در این زمینه شاهد کمبود مواد غذایی و سهمیه بندی آن شدیم.

وی ادامه داد که امروز مسئله غذا دیگر مثل قبل در کف توجهات دولت ها نیست و امروزه این مسئله به یکی از جنبه های اقتدار کشورها تبدیل شده است.کشوری مثل آمریکا که ۴درصد جمعیت جهان را در خود جای داده است امروزه ۳۷درصد غذای دنیا را تامین میکند لذا امروزه انبار های غذا مثل انبارهای مهمات راهبردی و اقتدار آفرین است و همین جنگ اخیر نیز این مسئله را به خوبی اثبات کرده است.

وزیر جهاد کشاورز با اشاره به موقعیت اقلیمی و نعمت های خدادادی سرزمین ایران این منطقه را دارای پتانسیل بیشترین تولید محصولات کشاورزی در غرب آسیا دانست و اذعان کرد که کرسی اقتدار غذایی در غرب آسیا متعلق به ایران است و ما باید بر روی آن بنشینیم.

وی ادامه داد که دولت سیزدهم چشم انداز بلندی در این زمینه دارد و ۵ محور اصلی نیز مشخص شده است که اولین آن تولید میباشد.این موضوع هم توسط ریاست محترم جمهور تاکید شده و هم از فرمایشات مقام معظم رهبری میباشد.

لذا برنامه تحول در حوزه تامین و تولید مواد غذایی از اوایل کار دولت شروع به کار کرد و اصلی ترین بخش آن نیز کشاورزی قراردادی میباشد که امروزه مدرنترین روش حمایت از کشاورزان میباشد.ما بذراصلاح شده و کود و سم را در اختیار کشاورزان میگذاریم و با بیمه نمودن محصول خیال کشاورز را راحت کرده و تمام حواس آن را بر روی تولید متمرکز میگردانیم.سپس در هنگام درو سرخرمن محصول را از وی خریداری میکنیم.این کار با ۲۵۰ هزار هکتار برای کشت گندم از مهرماه سال گذشته شروع شد و برای شروع سال زراعی جدید نیز این رویه را در کل کشور اجرایی میکنیم.

وی همچنین افزود که با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در آغاز سال قیمت خرید تضمینی گندم از هفت هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان افزایش پیدا کرد و همچنین قیمت کود نیز ۴۵ درصد کاهش یافت.حال با مقایسه میزان تولید گندم در سال گذشته که ۸٫۵ میلیون تن بود نسبت به امسال که این رقم به ۱۱ میلیون تن رسیده است میزان خرید نیز از ۴٫۵ میلیون تن به ۷٫۵ میلیون تن افزایش پیدا نمود.

در پایان وی عنوان کرد که میزان تولید برنج در سال گذشته ۱٫۸ میلیون تن بوده است که در حال حاضر این رقم ۲٫۳ میلیون تن میباشد.در تولید جو نیز رشدی ۳۰ درصدی حاصل شده است.همچنین تولید ذرت از ۱۳ میلیون تن در پارسال به ۱۵٫۵ میلیون تن رسیده و کشت پنبه هم با افزایشی ۲۵ درصدی همراه بوده است و همه اینها یعنی کشور در راه رسیدن به اقتدار و امنیت غذایی قدم های خوبی برداشته است