فروشگاه

درباره درخت گلابی

فهرست مطالب

هندوانه

مزایای هندوانه

مزایای هندوانه مدت زمان مطالعه : حدود 1 دقیقه  گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده   یکی از آبدارترین و خوشمزه ترین

بیشتر بخوانید »
کود منگنز

ارزش کود منگنز

ارزش کود منگنز مدت زمان مطالعه : حدود 1 دقیقه  گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده   ارزش کود منگنز از آنجایی

بیشتر بخوانید »

درباره درخت گلابی

مدت زمان مطالعه : حدود2 دقیقه 

گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

 

درباره درخت گلابی آنچه باید بدانیم این است که درخت گلابی جزو خانواده گل سرخیان می‌باشد و دارای حدود ۳۰ گونه است. درخت گلابی عمدتا در آسیا کاشته می شود. ولی با افزایش تقاضا برای این میوه ی خوش طعم ، در بعضی مناطق دیگر نیز نهال گلابی کشت می شود. کشت گلابی تنها در کشور چین صورت نمی گیرد تنها 70 درصد آن در چین است و مابقی در کشور های دیگر مانند ، آمریکای شمالی و جنوبی ، اروپا و ترکیه نیز این میوه قابل دسترس است. بلندی درخت ۲۰ تا ۳۰ متر است و بر روی تنه و شاخه‌های آن پوستی ضخیم با ترک‌های طولی کشیده شده است. برگ‌های آن نازک همراه با دمبرگ بلند هستند. گلبرگ‌ها به رنگ سفید تا صورتی روشن و میوه آن کروی کشیده است.

درخت گلابی
درباره درخت گلابی

گلابی انواع مختلفی دارد. نگهداری گلابی کار چندان سختی نیست به همین دلیل خیلی از کشاورزان خانگی به کاشت و نگهداری آن تمایل دارند. گلابی با مقدار کمی مراقبت هم رشد می کند و از این جهت به درخت سیب شباهت دارد. گل های گلابی همزمان با برگ هایش می رویند و میوه آن شیرین آبدار است و حاوی ویتامین های E، C و کلسیم است و از آن برای دفع سموم بدن استفاده می کنند. اکثر ارقام گلابی اروپایی شاخه‌هایی بدون خار دارند ، اما بر روی شاخه برخی از نمونه‌های این گیاه خار‌های کوچکی مشاهده می‌شود.

برگ‌ها ۱۲-۲ سانتیمتر طول دارند و حاشیه برگ‌ها می‌تواند صاف و یا دندانه‌دار باشد.

 

انواع گلابی:

درخت گلابی گونه‌ها و همچنین ارقام و انواع دو رگه مختلفی دارد که در اندازه درخت ، شکل تاج ، شکل و رنگ میوه و زمان رسیدن میوه تفاوت‌هایی با هم دارند.

  • P.communis که با نام عمومی گلابی اروپایی شناخته می‌شود متداول ترین گونه این گیاه در کشت و پرورش است.
  • pyrifolia با نام گلابی آسیایی (چینی) شناخته می‌شود که میوه‌هایی تا حدودی گرد و شبیه سیب دارد و به همین دلیل گاهی با نام گلابی سیب شکل نیز معرفی می‌شود
  • serotina با نام گلابی شرقی شناخته می‌شود.
  • ussuriensis که بومی سیبریه است و با نام گلابی سیبریایی شناخته می‌شود که میوه‌هایی بدون مزه تولید می‌کند و بیشتر در مبحث پیوند زنی گلابی‌ها و به عنوان پایه کاربرد دارد.
  • از ارقام مهم ایرانی می‌توان گلابی درگزی، گلابی اسپادانا، گلابی وحشی، گلابی نطنز، گلابی شاه میوه و گلابی بیروتی را نام برد.

 

مقاله پیشنهادی : سرمازدگی

 

شرایط محیطی درباره درخت گلابی:

در ادامه مقاله به شرایط محیطی مناسب برای درخت گلابی می پردازیم:

1- آب و هوا و دما:

گلابی در برابر سرما از سیب حساس تر است ولی می تواند دمایی تا حدود منفی 30 درجه را تحمل کند. گلابی برای میوه دادن به یک دوره سرما نیاز دارند ، گرمای زیاد هوا می تواند باعث بوجود آمدن بیماری آتشک شود . جوانه های گلابی به 600 تا 1500 ساعت دمای منفی هفت درجه است.

2- خاک:

خاک شنی لومی مناسب درختان گلابی است و این درختان خاک های سنگین و مرطوب را دوست نمی دارند. زهکشی خاک نقش زیادی در رشد این درخت خواهد داشت.

3- آبیاری:

نیاز به آبیاری زیادی برای درخت گلابی نیست. آبیاری بیش از حد سبب ریزش برگ های آن می شود و خشکی نیز گیاه را پژمرده می کند. در طول دوران رشد 2 نوبت آبیاری در هفته کافیست.

شرایط درخت گلابی
شرایط محیطی برای درخت گلابی

4- هرس و نور:

هرس گلابی از اوایل فروردین پیش از آن که رشد سال جدید شروع شود. مناطقی که رشد انبوه دارند، شاخه های مرده، شاخه های ناسالم مواردی هستند که باید هرس شوند. هرس به موقع باعث رسیدن نور خورشید به همه نقاط درخت می شود. نور کامل یکی از مواردی است که برای درخت گلابی ضروری است زیرا سبب تشکیل نشدن جوانه و ریزش آن ها می شود.

5- کاشت و تکثیر:

گلابی با دانه تکثیر می شود و زمانی که باید برای تبدیل شدن به یک درخت تولید کننده میوه طی کند طولانی است، اکثر مردم برای کاشت گلابی، نهال آن را از گلخانه ها خریداری می کنند و در باغ خود پیوند می زنند. این درختان گلابی کوچک 2 تا 4 سال دیگر برای میوه دادن زمان نیاز دارند. برای قلمه زدن از قلمه های 20-30 سانتی متری استفاده می کنند.

 

بیماری و آفت درخت گلابی:

از آفات گلابی می‌توان به شته ، شپشک‌های گیاهی و کنه‌های گیاهی نام برد. در بین بیماری‌ها ، بیماری آتشک یکی از مهمترین بیماری‌های این گیاه است که توسط نوعی باکتری Erwinia amylovora ایجاد می‌شود. وجود تابستان‌های گرم با هوایی خشک در جلوگیری از شیوع این بیماری نقش دارند. نواحی آلوده که می‌توانند بر روی برگ‌ها شاخه‌ها و گل‌ها باشند چروکیده و سیاه رنگ می‌شوند در مورد ساقه‌ها ابتدا نوک ساقه آلوده می‌شود و آلودگی به سمت پایین پیش می‌رود و میوه نیز قهوه‌ای قرمز می‌شود.

گاهی ترشح شیره کرم رنگی از نواحی بیمار مشاهده می‌شود. قسمت‌های بیمار را می‌توان به خصوص در زمان هرس یعنی در اواخر زمستان به همراه ۱۵ سانتیمتر از قسمت سالم ساقه جدا کرد و زمانی که مشغول انجام عمل برش هستید مرتب قیچی خود را با الکل ضدعفونی کنید تا بیماری از ساقه‌ای به ساقه‌ای دیگر منتقل نشود. همچنین باکتری‌ها بر روی برگ‌های ریزش کرده و خار و خاشاک روی زمین زمستان گذرانی می‌کنند بنابراین تمیز کردن پای درخت می‌تواند به جلوگیری از شیوع این بیماری کمک کند.

 

بیماری زوال

بیماری زوال گلابی یک نوع ناسازگاری بین پایه و پیوند در گلابی‌های پیوندی است که عامل آن توسط یکی از آفات گلابی یعنی پسیل گلابی منتشر می‌شود.

بیماری و آفت درخت گلابی
بیماری زوال

به بیان دیگر یکی از آفات گلابی عامل شیوع یکی از بیماری‌های این گیاه است. تنها گونه از گلابی که به این بیماری مقاوم است گونه P.betulaefolia می‌باشد که این گونه گلابی به گلابی آنجو نیز معروف است. مابقی انواع گلابی‌ها کم و بیش به بیماری زوال گلابی حساسیت نشان داده اند.

 

 

 

بیماری لکه سیاه

از دیگر بیماری‌ها می‌توان به لکه سیاه گلابی و سایر بیماری‌های لکه برگی قارچی اشاره کرد این بیماری‌های قارچی به طور کل موجب کاهش قدرت رویش درخت و محصول می‌شود.

بیماری لکه سیاه
بیماری لکه برگی قارچی

لکه‌های تیره رنگ علاوه بر برگ‌ها و بر روی میوه‌ها نیز می‌توانند شکل بگیرند و موجب بروز شکاف بر روی میوه‌ها شوند. در این بیماری‌ها نیز تمیز نگهداشتن پای درخت از دیگر و استفاده از قارچکش‌هایی همانند تیوفانات متیل به همراه مانکوزب از همان ابتدای بهار و البته بعد از ریزش گلبرگ‌های گل‌ها توصیه شده است. بیماری‌های گلابی می‌توان به پوسیدگی ریشه ناشی از قارچ فیتوفترا ، قارچ عسلی ، پوسیدگی تلخ ، گال توقه و کلروز ناشی از وجود آهک در خاک اشاره کرد.

 

 

برای خرید این محصول و نحوه استفاده درست از آن میتوانید از کارشناسان تامین نهاده ایران مشاوره بگیرید. فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به آدرس https://taminnahade.com مراجعه نمایید.