فروشگاه

فهرست مطالب

افزایش مقاومت باغ پسته با فناوری پلاسما

افزایش مقاومت باغ پسته با فناوری پلاسما

به گزارش خبرگزاری ها ریاست سازمان انرژی اتمی کشور اعلام نمودند که بر اساس توافقات صورت گرفته قرار است تا اولین سامانه پلاسما در باغات پسته رفسنجان به بهره برداری برسد. ایشان ادامه دادند که امنیت غذایی سلامت جامعه و اقتصاد با هم مرتبط بوده و تلاش باید برای اقداماتی پایدار و با نگاهی سیستماتیک صورت بگیرد.

ایشان با اشاره به نقش گسترده فناوری هسته ای برای خدمت به جامعه عنوان نمودند که در سال گذشته تلاش ما این بود تا نتایج تحقیقات را به سمت تجاری سازی و صنعتی نمودن پیش ببریم و در همین راستا در بحث کاربردی نمودن پیش ببریم و در همین راستا در بحث کاربردی نمودن پرتوها و با توجه تاثیر مثبت سامانه های تولید گاما بر میزان آفت پذیری ، ماندگاری و کیفیت محصولات اقدامات خوبی صورت گرفت.

ایشان ادامه دادند که 12 قطب در کشور پیش بینی شده است و با رایزنی های انجام شده با شرکت های دانش بنیان همکاری خوبی صورت بگیرد. در هفته دولت اولین سامانه گاما راه اندازی شد و روز گذشته دومین سامانه هم رونمایی گردید که در نهایت اقدامات در دو بخش موازی پیشگیری و سم زدایی با پلاسما در حال انجام میباشد.

در پایان ایشان با اشاره به راه اندازی اولین دستگاه پلاسما در 20 فروردین اذعان داشتند که نمونه آزمایشی این دستگاه برای پیشگیری از پسیل در باغی در بوئین زهرا انجام شد که نتایج بسیار خوبی داشت و امید است با استفاده از این دستگاه بتوان هم محصول و هم باغ را در برابر آفات مقاوم نمود.