فروشگاه

فهرست مطالب

آبیاری 20 هزار هکتار از اراضی قم به شیوه های نوین

آبیاری 20 هزار هکتار از اراضی قم به شیوه های نوین

1401/08/18

رئیس سازمان جهادکشاورزی قم گفت: در استان قم تقریبا حدود 20 هزار هکتار از اراضی  باغی و زراعی با استفاده از روش های نوین آبیاری میشود و تقریبا 1 هزار و 500 هکتار هر سال به این میزان افزوده میشود.

روز چهارشنبه محمدرضا حاجی رضا در گفتگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: 104 هزار هکتار زمین کشاورزی در استان قم است که از این میان 65 هزار هکتار آن زیر کشت رفته است. تلاش ما بر این است که بتوانیم به غیر از 20 هکتاری که از روش های نوین آبیاری استفاده میشود در تمام باغ ها و مزرعه ها از این شیوه استفاده نمایند.

افزود: یکی از مهمترین چالش های کشاورزی در استان قم محدودیت منابع آبی است و برای مدیریت این موضوع  سازمان جهادکشاورزی استان اقدام های متعددی را در دستور کار دارد که تشویق کشاورزان به استفاده از روش های نوین آبیاری و حمایت از ایشان برای به کارگیری این روش در زمین هایشان یکی از مهمترین اقدام میباشد.

فرمودند: کشاورزان با استفاده از روش های نوین آبیاری در زمین های کشاورزی به میزان چشمگیری مصرف آب کاهش می یابد. از منظر اقتصادی این مسئله غلاوه بر صرفه جویی در مصرف آب بخش کشاورزی به نفع بهره برداران است زیرا هزینه تولید محصول را کاهش میدهد.

به گفته حاجی رضا در زمین های کشاورزی استان از انواع شیوه های نوین همچون لوله گذاری و آبیاری قطره ای و نیز سامانه های آبیاری کم فشار و پر فشار مورد استفاده قرار میگیرد. ما برای توسعه این روش از همه ظرفیت ها از جمله پرداخت تسهیلات بانکی به متقضیان استفاده خواهیم کرد.

در زمینه تولید محصولات کشاورزی بیش از 14 هزار بهره بردار در قم فعال هستند. تولید بخش کشاورزی این استان در سال بطور متوسط 850 هزار تن در زمینه محصولات زراعی ، باغی ، دامی ، شیلات و گلخانه ای است.

بهره برداران بخش کشاورزی استان قم بیشر روستائیان استان تشکیل میدهند. بطوری که به تنهایی کشاورزی حدود 50 درصد اشتغال روستاییان در بخش های مختلف استان را به خود اختصاص داده است.