فروشگاه

فهرست مطالب

پلت مرغی LIFE

پلت مرغی

پلت مرغی LIFE

مدت زمان مطالعه : حدود 5 دقیقه 

گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

شاید سوال شما هم این باشد پلت مرغی چیست؟ خوب است بدانید پلت مرغی برای محصولات زراعی از جمله کودهای حیوانی و دامی با ارزشی است که به شکل فرآوری و ترکیب شده مورد استفاده قرار می گیرد که از بهترین و مقوی ترین کود کشاورزی به شمار می رود. نوع و میزان جیره غذایی، بستر و نحوه نگهداری و فرآوری کود، نوع کاربرد فضولات، خصوصیات خاک و نوع گیاه کشت شده از عوامل تعیین کننده کیفیت و میزان عناصر غذایی مفید در کود پلت مرغی است.

کودهای پلت مرغی برای زراعت غنی شده با عناصر مغذی هستند که برای تمام زمین های کشاورزی و زراعی مفید هستند. بیش از 90 درصد از مواد لازم برای رشد گیاهان، سبزیجات، و صیفی جات در این کود یافت می شود.

 

فواید پلت مرغی برای محصولات زراعی

در پاسخ به کسانی که می پرسند کود پلت مرغی چیست؟ باید بگوییم کود پلت مرغی از کودهای حیوانی ارگانیک است که جایگزین خوبی برای کود خام مرغی است و برای انواع خاک اقلیم های متفاوت و محصولات باغی و زراعی متنوع مناسب است. کود پلت مرغی برای محصولات زراعی به دلیل دارا بودن مواد آلی از جمله نیتروژن، فسفر، پتاسیم، ازت، گوگرد، پروتئین؛ آهن، روی، منگنز عناصر غذایی و غیره، انتخاب مناسبی برای تولید محصول ارگانیک طبیعی در این کود است که باعث تقویت محصولات کشاورزی می شود.life است. مهم تر از همه وجود زنده ماندن زمین های کشاورزی و استفاده نسل های بعد از زمین ها نیز از فواید مصرف پلت مرغی برای زراعت است. استفاده از کود مرغی پلت شده، باعث اصلاح ساختار و بافت خاک کشاورزی و بهبود کیفیت و کمیت محصول و مانع از فرسایش خاک نیز می شود.

 

دلایل استفاده از کود پلت مرغی

دلایل زیادی را می توان برای استفاده از پلت مرغی برای زراعت نام برد.

1-کودهای آلی وحیوانی از رایج ترین کودهای غیر شیمیایی مورد نیاز کشاورزانی است که قصد تولید مواد ارگانیک دارند و کود پلت مرغی نیز از ایده آل ترین کودها برای غنی سازی خاک هایی است که در باغ ها و زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار می­گیرد؛ چون کود life طبیعی محسوب شده و مقادیر زیادی عناصر غذایی به خاک افزوده و استفاده از آن باعث حاصلخیزی خاک می شود.

پلت مرغی
دلایل استفاده از پلت مرغی

2-دوام و ماندگاری کود پلت مرغی در خاک زیاد است و بین 2 تا 3 سال نیز می­تواند بر روی خاک موثر باشد.

3-کود پلت مرغی یک منبع آلی نیتروژن است که مهم ترین ماده غذایی برای رشد گیاهان برگ سبز به شمار می رود.

4-پلت مرغی فاقد هر گونه آلودگی و عوامل بیماری زا بوده و کاملاً بهداشتی و بدون بوی نامطبوع، بذر علف های هرز و تخم حشرات است.

5- هنگام استفاده از پلت مرغی برای محصولات زراعی مواد مغذی به آرامی آزاد شده و وارد خاک می­شوند.

6-کود مرغی پلت شده ضد عفونی بوده و دارای 60 تا 70 درصد ماده آلی است.

7- کود مرغی پلت شده منبع مفید نیتروژن برای گیاه محسوب می شود که کاملاً خشک و به شکل گلوله های خشک پلت شده در سایت تامین نهاده ایران در دسترس مصرف کنندگان عزیز قرار دارد.

8- اثرات مخرب کود پلت مرغی بر روی خاک اندک است.

9- این کود در اثر آبیاری متوالی و بارندگی شسته نمی شود، بلکه به طور تدریجی آزادشده و برای گیاه قابل استفاده می شود و مصرف کود مرغی پلت شده بسیار کمتر از نوع فرآوری نشده آن برای محصولات زراعی و باغی است هدر رفت.

 

مصرف صحیح کود پلت مرغی برای محصول زراعی سیب زمینی

سیب زمینی از گیاهان پرتوقعی است که نیاز به آب بسیار زیادی دارد و برای همین میزان جذب عناصر مغذی توسط این گیاه از خاک زیاد است. پژوهش های انجام شده بر روی گیاه سیب زمینی از تاثیر کود مرغی و پتاسیمی بر عملکرد و جذب برخی عناصر توسط گیاه در بخش هوایی و پس از برداشت نیز در عملکرد و غلظت عناصر غذایی غده سیب زمینی تاثیر چشمگیری نشان داده است.

سیب زمینی
مصرف پلت مرغی برای سیب زمینی

برای کشاورزان عزیزی که میخواهند بدانند میزان مصرف پلت مرغی برای محصولات زراعی چون سیب زمینی چه مقدار است؟ باید بگوییم مصرف 5 تن در هکتار کود مرغی میزان عمل آوری سیب زمینی به 71/44 تن در هکتار می رساند. البته ذکر این نکته شاید برایتان مفید باشد که چون کود مرغی درصد آهن پایینی دارد و امکان قارچی شدن گیاه در استفاده از کود خام حامل بذر علف و تخم حشرات زیاد است. بنابراین بهترین شیوه استفاده کود مرغی برای سیب زمینی، کود پلت شده مرغی است که غنی شده بوده و در حین عملیات کمپوست میکروب کشی شده و بذرهای علف وحشرات موجود در آن ار بین رفته است. میزان مصرف کود مرغی برای سیب زمینی 800 تا 1200 هکتار است که در زمان آماده سازی خاک و به صورت پخش در مزرعه پس از رویش محصول محصول است.

 

مصرف کود پلت مرغی برای زراعت گندم

کسانی که می پرسند بهترین شیوه مصرف پلت مرغی چیست؟ باید بدانند بهترین شیوه مصرف پلت مرغی برای محصولات زراعی چون گندم نوع مایع است. دلایل زیادی برای این ادعا وجود دارد از جمله این که:

کودهای حاوی گوگرد چندین مزیت دارند
مصرف کود پلت مرغی برای زراعت گندم

1-کود مایع مرغی برای کشت گندم باعث بالا رفتن تناژ و کیفیت گندم می شود.

2-کود مایع مرغی مانع از هدر رفت رطوبت خاک به مدت طولانی می شود.

3- اثرات خشکی هوا را به روی گیاه کم می­کند.

4- از گندم در برابر گرما و سرمای شدید محافظت میکند.

5- استفاده از کود مرغی مایع برای هر دو نوع گندم آبی و دیمی مفید است و در نهایت خوب است بدانید میزان 500 تا 700 کیلوگرم در هکتار پلت مرعی برای گندم میزان مناسبی است.

 

مصرف کود پلت مرغی برای زراعت گوجه

در مورد گیاهان گلخانه ای نظیر خیار، گوجه و غیره باید بدانید میزان مصرف کود پلت مرغی برای این گونه محصولات 60 تا 120 گرم در متر مربع است.

گوجه فرنگی
پلت مرغی برای گوجه فرنگی

گوجه فرنگی، فلفل، بادمجان، کدو، خیار، هندوانه و غیره جزو گیاهانی هستند که عناصر موجود در کود مرغی را با راندمان بالاتری جذب کرده و در همه مراحل رشد به آن نیازمند هستند.

 

 

 

 

 

مصرف کود پلت مرغی برای زراعت پسته

پسته
پلت مرغی برای پسته

از آنجایی که کود پلت مرغی به دلیل داشتن نیتروژن از جمله کودهای مغذی و ارگانیک برای خاک است که باعث حاصلخیزی و رطوبت بیشتر خاک می شود. استفاده از کود پلت مرغی برای محصولات زراعی مخصوصاً زمین هایی که کمبود نیتروژن، ازت و فسفر دارند بسیار مفید است.

از آنجایی که درخت پسته از درختانی است که نیاز شدید به عناصر ازت و پتاسیم دارد، استفاده از کود پلت مرغی برای این درختانبسیار مفید است و باعث تولید محصول باکیفیت و عالی می شود. کود مرغی پلت شده را برای درختان پسته به صورت کودپاش یا چالکود استفاده می کنند. میزان مصرف استاندارد کود مرغی برای درختان پسته 2000 تا 4000 کیلوگرم در هکتار است.

 

مصرف کود پلت مرغی برای محصول زراعی ذرت

نتیجه پژوهش ها بر روی تاثیر پلت مرغی برای زراعت گیاهانی چون ذرت ، نشان دادکه مصرف کود پلت مرغی به خاطر کاهش میزان شست شو از سطح خاک و نیز با توجه به آزاد سازی نیتروژن باعث کاهش 50 درصدی مصرف مود نیتروژن می شود.

ذرت
مصرف پلت مرغی برای ذرت

بهترین زمان استفاده از کود مرغی برای گیاه ذرت که به صورت پخش استفاده می شود در زمان آماده سازی یا بعد از رویش محصول به میزان 800 تا 1200 کیلوگرم در هکتار است.

 

 

 

 

 

 

 

مصرف کود پلت مرغی برای زراعت زعفران

مراحل کود دهی
پلت مرغی برای زعفران

برای افزایش محصول زعفران کارشناسان سایت تامین نهاده شما را به استفاده از کود پلت مرغی توصیه می­کنند. استفاده از کود پلت مرغی باعث افزایش تعداد ی و کیفیت وزن و ریشه زعفران می شود.

استفاده از کود پلت مرغی برای زراعت زعفران فقط زمانی که زمین خشک است توصیه می شود و استفاده مکرر از این کود باعث آسیب رساندن به این گیاه می شود.

 

 

 

 

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به آدرس taminnahade.com مراجعه نمایید.