فروشگاه

کاشت محصولات در زمستان

فهرست مطالب

هندوانه

مزایای هندوانه

مزایای هندوانه مدت زمان مطالعه : حدود 1 دقیقه  گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده   یکی از آبدارترین و خوشمزه ترین

بیشتر بخوانید »
کود منگنز

ارزش کود منگنز

ارزش کود منگنز مدت زمان مطالعه : حدود 1 دقیقه  گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده   ارزش کود منگنز از آنجایی

بیشتر بخوانید »

کاشت محصولات در زمستان

مدت زمان مطالعه : حدود 3 دقیقه 

گردآورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

 

محصولاتی که در فصل سرما به کاشت آنها می پردازید باید حتما قبل از یخبندان و سرمای شدید باشد در غیر این صورت علنی محصولی نخواهید داشت.

تعدادی از این محصولات عبارتند از:

1- سیب زمینی:

یکی از محصولاتی که همواره در غذاهای ایرانی‌ها و بیشتر کشورها یافت می‌شود، سیب زمینی است.

نحوه کاشت سیب زمینی
زمان کاشت سیب زمینی در زمستان است

سیب زمینی را با یک نگاه اجمالی به قطعات 4 و 5 سانتی متری تقسیم کنید (بهتر است از سیب زمینی های ارگانیک استفاده کنید، چون اگر آن ها سالم نباشد، رشد و تولید خوبی نخواهید داشت

برای کاشت در وقت زمستان باید بدانید که آن را در عمق 20 سانتی متری زمین بکارید.

نکته:

از سیب زمینی طبیعی و بدون کود شیمایی برای کاشت استفاده کنید سیب زمینی های تقسیم شده را به چند تکه تقسیم کنید

که در عمق 20 الی 30 سانتی متری از خاک و به این صورتکه بخش بدون پوست آن به سمت بالا باشد، بکارید.

 

2. مارچوبه:

مارچوبه به ندرت از طریق بذر رشد می کند و معمولاً به عنوان شاخه های خوابیده ( دسته ای از ریشه ها ) در اواخر زمستان کاشته می شود.

مارچوبه
نحوه کاشت مارچوبه

برای کاشت این گیاه در فصل زمستان باید ریشه ها را در عمق 25 سانتی متری زمین بکارید ؛ سپس می بینید که با گذر زمان گیاه با رشد جوانه در مرکز هر ساقه به سمت بیرون رشد خواهد کرد. بهتر است آن را با 5 سانتیمتر خاک و کود بپوشانید. سپس در فصل بهار کود را کنار بزنید و همان طور مارچوبه ها مانند نیزه به سمت آسمان رشد میکنند ، اگر حفره ای در اطراف آن تشکیل گردیده آن را بپوشانید. لازم است بدانید مارچوبه هایی که در سال قبل اقدام به کاشت کردید به اندازه کافی بزرگ نخواهد بود. اما شما نیاز ندارید که این کار و فرایند دشوار را هر سال انجام دهید ؛ زیرا این کاشت به مدت یک دهه برای شما تولید پلکانی خواهد داشت.

 

3- سیر و پیاز:

یکی دیگر از محصولاتی که می توانید برای کاشت در فصل زمستان انتخاب کنید سیر  و پیاز هستند. برای کاشت این محصولات 2 راه وجود دارد. هم می‌توانید بذر بکارید و هم می‌توانید از پیازچه‌ی آنها استفاده کنید.

نحوه کاشت سیر و پیاز
بهترین زمان و فصل کاشت سیر و پیاز زمستان است

قبل از هر اقدامی برای کاشت این محصولات لازم است بدانید اگر شما این محصولات را توسط بذرشان بکارید ، باید زمان بیشتری را برای برداشت آن ها سپری کنید بنابراین ممکن است لازم باشد تا بهار صبر کنید و سپس امکان برداشت اما اگر شما این محصولات را زمانی که به صورت پیازچه و یا کوچک هستند بکارید ، می توانید برداشت زودهنگام تری داشته و محصولات مورد نظر خود را در اواخر زمستان برداشت نمایید.

بدانید برای نحوه کاشت پیاز و سیر آن را بانوک شان که تیز است در سطح خاک بکارید و روی آنها را خوب بپوشانید.

توجه کنید کاشت برداشت این محصول پرمصرف ، سالانه است و برای به دست آوردن هر ساله برنامه داشته باشید.

 

4- ریواس:

ریواس
ریواس محصولی است که تا پنج سال قابل برداشت است

ریشه های ریواس که آن را به نام رواش یا ریواچ نیز می‌شناسند ؛ شبیه به ریشه های هویچ ، توده ای و درهم برهم هستند. کاشت ریواس بسیار آسان است ، در واقع شما می توانید در حالی که ساقه هایشان را در بالا قرار می دهید آنها را در یک سوراخ کم عمق ، بکارید. اما به خاطر بسپارید که باید آن ها را به سطح زمین بچسبانید.

شما می توانید به مدت پنج سال یا بیشتر این محصول را برداشت کنید و البته فراموش نکنید قبل از این که محصول کم شود باید دوباره آن را بکارید.

 

5- کاهو:

کاهو یکی از سبزیجاتی که در فصل سرما تحمل بالایی دارد. در کاشت این محصول باید دقت کنید که حتما از خاک غنی ( شنی مخلوط با رس ) استفاده نمایید

کاهو
کاشت کاهو باید در منطقه ای باشد که زمستان آنجا ملایم باشد

تا بتوانید محصولی پر بار داشته باشید.

مورد دیگری که باید رعایت شود این است که اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که زمستان آن ملایم است

بهتر است در فصل پاییز و اگر در منطقه‌ای با زمستان سرد زندگی می‌کنید بهتر است در فصل بهار به کاشت این محصول بپردازید. در اصل این گیاه به آب و هوای معتدل مایل به سرما نیاز دارد.

 

6- ترب کوهی:           

این ریشه گوشتی سفید را اگر تقریباً زیر 5 سانتی متر خاک قرار دهید ، به سرعت رشد می کند و به انبوهی از ترب کوهی خواهد رسید.

ترب کوهی
نحوه کاشت ترب کوهی

برای اولین بار و در زمان مقرر ، شما می توانید دسته ای از ریشه های این گیاه را از یک طرف در خاک فرو کنید. سپس مشاهده خواهید کرد که به سرعت مقدار انبوهی از این گیاه به دست خواهد آمد.

به خاطر داشته باشید که ترب کوهی جزء گیاهان متجاوز است و رشد آن زیاد و گسترده است.

بنابراین ، لازم است آن را در گلدان یا فضایی محدود بکارید. گفتنی است که این محصول دائمی است و به طور نامحدود بدون کاشت مجدد تولید می شود.

 

مقاله پیشنهادی: جلوگیری از سرمازدگی درختان در ابتدای بهار

برای خرید این محصول و نحوه استفاده درست از آن میتوانید از کارشناسان تامین نهاده ایران مشاوره بگیرید. فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به ادرس https://taminnahade.com  مراجعه نمایید.