فروشگاه

فهرست مطالب

تولید زعفران در ایران

زعفران

تولید زعفران در ایران

زعفران را باید یکی از با ارزش ترین محصولات کشاورزی در کل جهان دانست و کشور عزیز ما یعنی ایران نیز با تولید بیش از 90 درصد زعفران دنیا یکی از با ارزش ترین سرمایه های کشاورزی جهان را در اختیار دارد.اما در سالهای اخیر رقبای جدیدی خود را وارد بازار این محصول ارزشمند نموده اند و قصد امتحان نمودن شانس خود در این زمینه را کرده اند.

افغانستان را باید یکی از اولین مدعیان رقابت در این حوزه دانست که در سالهای اخیر کمی قدرتمند تر و با اراده تر در حال گشترش کشت زعفران در کشور خود میباشد.اما کشور دیگری که به تازگی خود را وارد این عرصه نموده است چین نام دارد که در صدد است در این زمینه نیز بازار های جهانی را فتح کند.

شاید بتوان کشورهای دیگری مانند پاکستان و ترکیه و مراکش و سوئیس را نیز نام برد که فعالیت خود را در این زمینه شروع کرده اند ولی دو کشور افغانستان و چین فعلا حرف های بیشتری برای گفتن در این زمینه دارند.

کشور ما ایران نیز در حال گسترش برندینگ و یافتن بازار های جدید جهانی برای عرضه محصولات زعفران خود است و با اینکه اکنون در سخت ترین شرایط تحریمی قرار داریم اما موفقیت های بسیار خوبی حاصل شده است.

قابل توجه است از حجم تولید زعفران ایران بیشترین بخش آن مربوط به نواحی جنوبی خراسان رضوی میباشد که از نظر اقلیم و آب و هوا میتوان این گیاه بسیار حساس ا در آن پرورش داد.

اگر بخواهیم تاریخچه کشت زعفران را در ایران بررسی کنیم باید به 3 هزار سال پیش بازگردیم در زمانی که اجداد ما برای اولین بار این گیاه را کشف نموده و از خواص بی نظیز این مادی شادی آور مطلع گشتند. از ان زمان تا کنون اقتصاد مردمان زیادی در گرو کشت همین محصول با ارزش میباشد.

بر طبق آمار میتوان اظهار داشت که در هر سال 350 الی 400 تن زعفران در ایران تولید و کشت میشود و این میزان تولید را باید معادل 95 درصد از تولید جهانی این ماده دانست.با این حال با پررنگ تر شدن فعالیت رقبای افغانستانی و چینی باید درصدد بود تا با ایجاد روش های نوین کشت و عرضه و فتح بازارهای جهانی این آمار را حفظ کرده و حتی آن را افزایش دهیم.

در حال حاضر کشور چین زعفران ها را در گلخانه ها پرورش میدهد و قصد ورود خیلی به بازار های جهانی را دارد.با این حال فعلا نمیتوان آن را رقیب قدری برای زعفران ایرانی به شمار آورد اما اگر به مانند کشور اسپانیا قصد فعالیت اقتصادی پررنگ بر روی این محصول را داشته باشد باید شاهد حضور پررنگ تری از چین در این بازار باشیم.

در حال حاضر همانطور که ذکر شد تحریم های بی سابقه ای گریبانگیر کشور ما میباشد .اما خوشبختانه ایران منبع و قطب تولید زعفران دنیا میباشد و کشور ها راهی به جز همکاری و خرید زعفران از ایران ندارند.حتی زعفران ایران از طریق کشور اسپانیا توانسته تا بازار های آمریکا را نیز در اختیار خود دربیاورد.در حال حاضر نیز زعفران ایران از راه بازارهای دوبی و امارات و افغانستان در حال عرضه به بازار های جهانی میباشد.

در پایان باید اطلاع داشته باشید که زعفران یکی از گران ترین ادویه های جهان به شمار میرود و برای تهیه یک کیلو از آن ما نیاز داریم تا ابتدا 110 تا 170 هزار گل زعفران را کشت نماییم.همه ساله با شروع فصل چیدن زعفران زنان زیادی در کشور ما ایران به کار چیدن و پاک کردن گل زعفران روی میاورند و این کار را میتوان فعالیت اقتصادی بسیار خوبی تلقی نمود.

زعفران به غیر از مصرف خوراکی در داروسازی و تولیدات شیمیایی نیز قابل استفاده میباشد.

در حال حاضر بعد از کشور ما ایران کشورهای مراکش و یونان و اسپانیا دارای بیشترین کشت زعفران میباشند و باید گفت که بزرگترین وارد کننده زعفران ایران و دنیا نیز اسپانیا میباشد که زعفران ایران را به صورت خام خریداری نموده و با بسته بندی این محصول را وارد سایر بازار ها میکند.