فروشگاه

در تیر ماه چه بکاریم؟

فهرست مطالب

هندوانه

مزایای هندوانه

مزایای هندوانه مدت زمان مطالعه : حدود 1 دقیقه  گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده   یکی از آبدارترین و خوشمزه ترین

بیشتر بخوانید »
کود منگنز

ارزش کود منگنز

ارزش کود منگنز مدت زمان مطالعه : حدود 1 دقیقه  گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده   ارزش کود منگنز از آنجایی

بیشتر بخوانید »

در تیر ماه چه بکاریم؟

مدت زمان مطالعه : حدود10 دقیقه 

گرداورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

با گذشت فصل بهار عده ای بر این باور بودند که زمان کشت از دست رفته و دیگر نمیتوانند محصولی را کشت کنند. ما قصد داریم در این مقاله به شما میگوییم که شما میتوانید در هر ماه گیاه مناسب بکارید و در ماه های آینده آن را برداشت کنید. ماه هایی که میتوان بذرهای متنوعی با به اتمام رسیدن فصل بهار کاشت اواخر خرداد تا پایان تیرماه است. با شروع فصل گرما عده ای اقدام به کاشت بذر سبزیجات و صیفی جات کردند. برای کاشت بذر در تیرماه تنوع زیادی وجود دارد. اگر در منزل و داخل آپارتمان چه در فضای باز به کاشت بذر و پرورش انواع گل و گیاه دارید در تیر ماه زمان خوبی است. در ماه تیر گیاهان حداکثر استفاده از نور خورشید را دارند و دمای هوا مناسب برای رشد انواع گیاهان است.

 

کاشت بذر در تیر ماه در داخل آپارتمان

شما می توانید انواع بذر سبزیجات ، صیفی جات ، گلها و گیاهان زینتی ، بونسای و درختان خاص ، میوه های کمیاب استوایی ، کاکتوس و هیبریدی را در گلدان ، داخل پاسیو و گلخانه بکارید. کاشت بذر در داخل آپارتمان محدودیت فضای باز را ندارد. نکته مهم در کاشت انواع سبزیجات ، گلها و گیاهان در فضای بسته این است که به میزان نور ، دما ، رطوبت و فراهم آوردن شرایط مناسب محیطی برای جوانه زدن و رشد و نمو گیاه توجه و دقت کافی داشته باشید. گلخانه های زیادی در سطح کشور فعالیت دارند که علی رغم شرایط نامساعد محیطی اقدام به کاشت و پرورش انواع گل و گیاه می نمایند. اگر تصمیم به کاشت بذر دارید و اطلاعاتی مانند دمای جوانه زنی ، خاک مناسب ، میزان نور خورشید ، آبیاری ، نوع کود ، نحوه کاشت و پرورش گیاهان داشته باشید می توانید از کارشناسان تامین نهاده کمک بگیرید.

کاشت بذر در فضای باز در تیر ماه

اگر چه فصل بهار مناسب ترین فصل برای کاشت بذر است اما تیر ماه نیز هنوز زمان مناسبی برای کاشت و پرورش انواع گیاهان است. بسته به شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن سکونت دارید می توان انواع گلها و گیاهان را در تیر ماه کاشت. معمولا انواع سبزیجات و صیفی جات را می توان در تیر ماه کاشت. همچنین بسیاری از درختان و میوه های استوایی که نیاز به دمای بالا دارند و یا گلهای زینتی قابلیت کاشت در تیر ماه را دارند. و شما میتوانید جهت اطلاع از زمان کاشت، دمای مناسب برای جوانه زنی ، میزان نور مورد نیاز ، آبیاری ، نوع خاک و کود و رطوبت محیط را میتوانید از کارشناسان تامین نهاده کمک بگیرید.

 

مقاله پیشنهادی :کاشت محصولات در تابستان

 

کاشت بذر سبزیجات در تیر ماه

سبزی

کاشت بذر سبزیجات در اولین ماه تابستان از تنوع زیادی برخوردار است. سبزی خوردن از جمله سبزیجاتی است که همواره مورد نیاز خواهد بود. با کاشت انواع ریحان، جعفری، تره، ترب، پیازچه و یا نعنا می توانید سفره رنگینی تدارک ببینید.

برای تشخیص انواع سبزیجات قابل کاشت در تیر ماه باید به دمای جوانه زنی آن رجوع شود.

سبزی خوردن
کاشت سبزی در تابستان

بدین ترتیب می توان با توجه به شرایط آب و هوایی محل کشت نسبت به کاشت آنها اقدام نمود. انواع ریحان مانند ریحان بوته ای یونانی ، ریحان بنفش ، ریحان سبز محلی ، ریحان ایتالیایی گنووس ، ریحان لیمویی ، ریحان بنفش ویولتا ، ریحان یاقوت ارغوانی ، ریحان مقدس یا تایلندی ، ریحان دارچینی و ریحان شیرین تایلندی واریته از جمله سبزیجاتی هستند که به دمای ما بین ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی گراد جوانه زنی نیاز دارند. در صورتی که دمای محل کشت بذر تا حداکثر ۳۰ درجه سانتی گراد باشد می توان در تیر ماه نسبت به کاشت انواع ریحان اقدام نمود. زمان باردهی معمولا بین ۲ تا ۳ ماه بوده لذا در صورت کاشت انواع بذر ریحان در اوایل تیر ماه می توانید در شهریور ماه از ریحان های تازه و خوش عطری که خودتان کاشته اید بهره مند شوید.

 

 

 

کاسنی

اگر می‌خواهید در زمستان کاسنی داشته باشید، یکی دیگر از بذرهای تابستانی بذر انواع کاسنی است. ابتدا بذرها را به مدت 12 ساعت در آب بخیسانید،

کاسنی
زمان کاشت بذر کاسنی در تابستان است

سپس در عمق 2 سانتیمتری بکارید و آن را با لایه ای خاک بپوشانید. بذر را می توان در خزانه و يا در محل اصلی کاشت.در صورت کاشت بذر داخل خزانه، پس از آن که گیاه چهار برگی شدند، آن را به محل اصلی منتقل کنید.

 

 

 

انواع کلم

یکی دیگر از سبزیجات پر طرفدار انواع کلم و گل کلم است. شما می توانید در تیر ماه انواع بذر کلم و گل کلم را بکارید و در اوایل پاییز آن را برداشت کنید. مدت زمان باردهی انواع کلم حدود ۲.۵ ماه است لذا با کاشت آنها در تیر ماه می توان گل کلم های تازه و درشتی در اواخر تابستان و اوایل مهر ماه داشت.انواع کلم

انواع بذر گل کلم بنفش گرافیتی ، گل کلم سفید ، گل کلم سبز ناتالینو ، کلم بروکسل ، کلم بروکلی ، کلم رومانسکو ، کلم پیچ سبز هیبرید ، کلم پیچ قرمز و کلم بروکلی گنبدی را می توان در تیر ماه کاشت. نکته مهم در کاشت بروکلی درجه دما است اگر در مناطقی زندگی می کنید که دمای هوا خیلی زیاد است بروکلی های خوبی برداشت نخواهید کرد تمامی انواع خانواده کلم، محصول فصل خنک می باشند یعنی در زمان باردهی باید دما زیر ۲۵ درجه سانتیگراد باشد.

البته اگر بروکلی در گلدان و داخل خانه پرورش می دهید هنوز فرصت دارید که بذر بروکلی خودتان را بکارید.

 

 

برای خرید این محصول و نحوه استفاده درست از آن میتوانید از کارشناسان تامین نهاده ایران مشاوره بگیرید. فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به آدرس https://taminnahade.com مراجعه نمایید.