بهترین کود برای باغات

بهترین کود برای باغات

بهترین کود برای باغات

مدت زمان مطالعه : حدود 2 دقیقه 

گردآورنده : واحد تحقیق و توسعه سازمان تامین نهاده

اهمیت کوددهی باغات دارای درختان میوه از آنجایی مهم است که رقابت در بازار میوه بر اساس پارامترهایی همچون وزن میوه ، ارگانیک بودن ، عطر ، طعم ، رنگ . لعاب آن میوه شکل میگیرد. هرچه میوه های یک باغ با کیفیت تر باشند صاحب آن باغ شانس بیشتری برای فروش محصولات خود و با قیمت دلخواه خود را دارد.

حال ما در این مقاله قصد داریم تا بهترین کودهای مناسب باغات را بررسی نموده تا انتخاب شما برای کود تا حدی تسهیل نماییم.

 

معرفی بهترین کود برای باغات

 1. کودهای فسفردار
  یک درخت میوه علاوه بر تولید شاخ و برگ باید بتواند گلدهی خوبی را داشته باشد و سپس میوه هایی مرغوب تولید نماید. این مرحله در رشد درختان بسیار حساس و حیاتی بوده و کوچکترین تنش ممکن است باعث از دست رفتن گل ها و کاهش کیفیت میوه ها شود.

  بهترین انتخاب از نظر کارشناسان برای مرحله گلدهی درختان استفاده از کودهای فسفر بالا میباشد که در نهایت باعث تقویت گلدهی شده و کیفیت محصول را افزایش میدهد.

 2. کودهای کامل یا NPK
  در کل گیاهان برای رشد به سه عنصر اصلی نیتروژن ، فسفر و پتاسیم نیاز دارند تا فعالیت های متابولیسمی خود را به نحو احسنت انجام دهند.
  عنصر نیتروژن میتواند برای دوره رشد و گسترش اندام های گیاه ثمربخش باشد و استفاده از فسفر در کنار آن عنصر به درشت شدن و افزایش کیفیت میوه ها کمک مینماید. در نهایت عنصر پتاسیم گیاه را نسبت به تنش های محیطی مقاوم کرده و از محصولات محافظت مینماید.

 3. کود فروت ست
  یکی از بهترین کودها برای باغات که کیفیت محصول باغ شما را تضمین میکند فروت ست است. کود فروت ست همانطور که از نامش پیداست مخصوص مراحل گلدهی و میوه دهی درختان میباشد. فروت ست را معمولا در ابتدای فصل بهار و همزمان با شروع جوانه زنی درختان استفاده میکنند تا باغ برای گلدهی انرژی کافی داشته باشد. این کود میزان تولید گل را افزایش میدهد و در نهایت باعث تولید محصولات بیشتز و باکیفیت تر میگردد.

  بهترین کود برای باغات
 4. کود جلبک دریایی
  کودجلبک دریایی
  برای درختان میوه بسیار با ارزش است و از خاصیت بالایی برخوردار است که شامل موارد زیر است:
  الف) بهبود و تقویت رشد

  ب) افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی
  تقریبا همه باغدارها از نقش مهم عنصر کلسیم در افزایش کیفیت رنگ و طعم میوه با خبر هستند. هرساله از این نوع کودها برای باغ خود استفاده میکنند. کودهای کلسیم دار باعث افزایش ماندگاری محصولات و انبارمانی میوه ها میباشد که از نظر خریداران بسیار مهم میباشد.
  در بحث کیفیت میوه ها علاوه بر عنصر کلسیم عنصر پتاسیم هم نیز مهم است زیرا باعث سفت شدن میوه ها میگردد.

 5. عناصر کم مصرف و ریزمغذی ها
  عناصر کم مصرف بر خلاف نامشان بسیار پر اهمیت میباشند و کمبود هر یک از آنان فعالیت های متابولیسمی گیاه را با اختلا مواجه میکند. کودهای میکرو حاوی این عناصر هستند و باید حتما در کنار کودهای ماکرو استفاده شود تا بهترین نتیجه حاصل گردد. بنابراین اهمیت این نوع کودها را نباید از کودهای پر مصرف کمتر دانست.
  از عماصر کم مصرف میتوان بور ، منگنز ، روی ، آهن و مولیبدن را نام برد.

 

زمان کوددهی باغات میوه

بهترین روش کوددهی برای باغ در فصل زمستان چالکود میباشد

بهترین زمان کود دهی

که در زمان خواب درخت کود وارد عمق خاک شده و به تدریج عناصر لازم برای شروع رشد را در اختیار دارد.

در فصول بهار و تابستان البته برخلاف کودهای زمستانه باید از کود و عناصر زود جذب استفاده نمود تا تاثیر آنها بر روی درختان و میوه ها فوری باشد.

 

سخن پایانی 

همواره به خاطر داشته باشید که کوددهی بیش از حد میتوان تاثیر عکس بر مزرعه شما داشته باشد و حتما تعادل و تناسب در کوددهی را رعایت فرمایید. از کودهای نیتروژنی برای تاثیر سریع و فوری و از کودهای فسفره و پتاسیم بالا برای ریشه زایی بیشتر استفاده کنید. به یاد داشته باشید که هر نوع از کود باید در زمان و مرحله خود به گیاه داده شود پس بهتر است همیشه با یک کارشناس گیاه پزشکی مورد اطمینان در ارتباط باشید.

 

برای خرید این محصول از سازمان تامین نهاده ایران می توانید با کارشناسان ما برای نحوه استفاده درست از محصول مشاوره بگیرید فقط کافیست از اینجا ارتباط برقرار کنید یا به سایت تامین نهاده ایران به ادرس taminnahade.com مراجعه نمایید.
کود اوره یا کود سفید